Logo
Prof. Dr. Tahsin Yakut - İstinye Üniversitesi Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezi
Prof. Dr. Tahsin Yakut
Tıbbi Genetik Uzmanı

Biyografi

1998 yılında Uludağ Üniversitesinde “Doğum öncesi genetik tanı (Prenatal Tanı)” Labaratuvarlarını kurdu.
2005-2016 yılları arasında gebelikte Fetüs değerlendirmesi konularında “Perinatoloji Konseyi Kurucu üyelerinden oldu bu konseylere konsültan olarak katıldı.
2003 yılında Almanya da “George-Agust Üniversitesi – Max Planck Enstitüsü” nde, kanserlerde hastalığın tanısı, seyri ve tedavisi ile ilişkili genetik belirteçlerin saptanması konularında çalıştı. Güncel olarak “Kanser hastalarında akıllı ilaç tedavisinde” genetik belirteçlerin saptanması ve ilaç etkileşimleri konusularında çalışmalarını devam ettirmektedir. Ayrıca Ailesel kanserlerin tespiti, Genetik danışması ve takibi konularında Laboratuvar ve Klinik olarak hizmet vermektedir.
2004 yılında Uludağ Üniversitesinde Tıbbi Genetik Anabilim Dalının kurulmasında yer aldı.
2005 Yılında Amerika Birleşik Devletlerinde “Innova Medicine” de Tüp bebek uygulamalarında sağlıksız embriyoların ayıklanması konularında eğitim aldı ve aktif olarak çalıştı. Bugüne kadar yaklaşık 2000 embriyoda Preimplantasyon genetik tarama hizmet verdi. Bu kapsamda yurtdışı ve Türkiye içindeki birçok merkezlere embriyolarda genetik tarama hizmeti vermektedir.
23 Mart 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığından Tıbbi Genetik alanında “Board Sertifikası” almaya hak kazandı, 2013 yılında sertifikası yenilendi.
2007 Yılında Ingilterede, Queen Elizabeth Hospital da Genetik Hastalıklarda Molekülersitogenetik tanı yöntemlerinin kullanılması üzerine çalışmalarda bulundu. Çeşitli ulusal ve uluslararası kongrelerde konuşmalar yaptı. 95 civarında çalışması, uluslararası dergilerde yayınlandı. 2009 yılında “Uludağ Üniversitesi Genetik Hastalıklar Tanı Merkezini” kurdu, 2016 yılına kadar tanı merkezi sorumlusu olarak görev yaptı. 2012 Yılında Bursada “Uluslararası katılımlı Ulusal Genetik Kongresini düzenledi ve  Başkanlığını yaptı. 2007-2016 yılları arasında Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. 6 tane tıpta uzmanlık öğrencisinin tez danışmanlığını yaptı. 2009-2016 yıllarında “Tıbbi Genetik Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2011- 2013 yılları arasında Tıbbi Genetik Derneği başkanlığı yaptı. 2011-2014 yılları arasında Uludağ Üniversitesi hastanesinin Başhekimliğini yaptı. Sağlık Bakanlığında çeşitli Bilim Kurulu Üyeliklerinde bulundu.